Prvý klub združujúci menovcov na Slovensku Aktualizované 5.2.2009 Založený v roku 2000
pixel
 Úvod
 Klub Bystríkov
 Meno Bystrík
 Stretnutie 2000
 Stretnutie 2001
 Stretnutie 2002
 Stretnutie 2003
 Stretnutie 2004
 Stretnutie 2005
 Stretnutie 2006
 Stretnutie 2007
 Stretnutie 2008
 Stretnutie 2009
 Stanovy
 Charakteristika  mena
 Pranostiky na  11. septembra
 Bystríkovia  na Slovensku
 Významní  Bystríkovia
 Svätý Bystrík
 Monografia  o sv. Bystríkovi
 Vyobrazenia  sv. Bystríka
 Ulica sv. Bystríka  v Nitre
 Správy v médiách
 Správy  Klubu Bystríkov
 Zaujímavosti
 Zaujímavé odkazy
 Kniha návštev
 Kontakt


Ulica svätého Bystríka v Nitre

Zo stretnutia Bystríkov, ktoré sa konalo 19.9.2003 v Nitre, vzišla myšlienka pomenovať po svätom Bystríkovi jednu z ulíc alebo námestí v Nitre, jeho pôsobisku. Táto naša iniciatíva má však počiatok už v liste z roku 2002, adresovanému vtedajšiemu primátorovi pánovi Prokešovi, na ktorý sme však nedostali odpoveď. Na ďalší list s návrhom pomenovať niektorú nitriansku ulicu po sv. Bystríkovi, tentokrát adresovaný pánovi primátorovi Ferdinandovi Vítekovi, nám prišla 18.11.2003 táto odpoveď:

Obdržali sme váš list a sme radi, že meno Bystrík, staroslávne a dýchajúce históriou sa na Slovensku teší stále veľkej obľube. Váš návrh na pomenovanie ulice mesta Nitry po sv. Bystríkovi, ktorého podobizne sú súčasťou chrámov a kostolov aj nášho mesta je opodstatnený. Pomenovaním ulíc mesta Nitry sa zaoberá komisia pre kultúrnu činnosť Mestského zastupiteľstva v Nitre. Prerokovala Vami predložený návrh a berie ho na vedomie pri prípadnom ďalšom pomenúvaní novovzniknutých alebo premenovaní ulíc nášho mesta.

V roku 2004 sme adresovali do Nitry konkrétnejší návrh: premenovať priestranstvo, na ktorom stojí kostolík sv. Michala (dnešná ulica Na Vŕšku) na Námestie sv. Bystríka a v roku 2006 (960. výročie jeho umučenia) na tomto mieste postaviť jeho sochu. Náš návrh sa opieral o nerealizovaný plán nitrianskych veriacich z roku 1943 odhaliť sochu sv. Bystríka práve pred týmto kostolíkom. Jednalo sa pravdepodobne o miesto pred vchodom do kostolíka, či miesto na schodoch smerujúcich ku Kupeckej ulici. Pre vojnové pomery tento zámer neuskutočnili. Ako alternatívne miesto pre sochu sv. Bystríka sme navrhli kopec pri schodoch z Pribinovho námestia na Nitriansky hrad. V prípade tejto možnosti sme predložili návrh pomenovať po sv. Bystríkovi komunikáciu vedúcu na hrad medzi Kráľovskou cestou a Pribinovým námestím, prípadne schody vedúce z tohto miesta na hrad či lúku (zeleň) na hradnej stráni pri spomínaných schodoch.

Vo Vašom liste nás žiadate premenovať priestranstvo, na ktorom stojí kostolík sv. Michala (dnešná ulica Na Vŕšku) na Námestie sv. Bystríka a do budúcna postaviť sochu sv. Bystríkovi. Týmto návrhom sa zaoberala komisia pre kultúrnu činnosť Mestského zastupiteľstva v Nitre na svojom zasadnutí dňa 9.11.2004. Členovia komisie neodporučili premenovať ulicu Na Vŕšku na Námestie sv. Bystríka a ani inú Vami navrhovanú alternatívu. Na území mesta Nitry sa nachádza množstvo sôch a vzácnych originálov, ktoré je potrebné opraviť, zreštaurovať prípadne aj premiestniť. Sú to sochy zväčša vo vlastníctve Mesta Nitry a preto je našou prvoradou snahou postarať sa o tieto diela. Iste preto chápete, že podporovať výstavbu ďalšej sochy nie je v tejto finančnej situácii jednoduché.

Naštastie táto naša iniciatíva neupadla do zabudnutia. Mestské zastupiteľstvo v Nitre 22. marca 2007 formou všeobecne záväzného nariadenia č. 4/2007 schválilo návrh na pomenovanie ulice po sv. Bystríkovi. Novovzniknutá ulica sa nachádza v časti Nitra – Janíkovce a je druhou ľavou odbočkou ulice Dlhej v smere od mesta Nitry, medzi ulicami Krížna a Michala Verešíka. Jej umiestnenie je symbolické, keďže na blízkom letisku pápež Ján Pavol II. počas svojej druhej návštevy Slovenska o sv. Bystríkovi vo svojej homílii hovoril.


Okrem Nitry existuje ulica pomenovaná na počesť sv. Bystríka ešte aj na žilinskom sídlisku Vlčince. Táto ulica sa pôvodne volala ul. L. Exnára a bola premenovaná tesne po roku 1989.

pixel    
NAJ.sk
©2003 - 2009 Bystrík Bugan